market values

A company produces two products, X and Y, from a single raw material called ZZ. ZZ is purchased in 55-gallon drums, and the contents of one drum are sufficient to produce 30 gallons of X and 15 gallons of Y. X sells for $10.00 per gallon and Y sells for $30.00 per gallon. During the current period, the company used 400 drums of ZZ to produce X and Y. The cost of ZZ was $90 per drum.

Required:

(1) If the cost of ZZ is allocated to the X and Y products on the basis of the number of gallons produced, how much of the total cost of the 400 drums should be charged to each product?
(2) If the cost of ZZ is allocated to the X and Y products in proportion to their market values, how much of the total cost of the 400 drums should be charged to each product?

(3) Which basis of allocating the cost is most likely to be used by the company?
The relative number of gallons of each product produced or the relative market values of each product at the point of separation.

 

“Is this question part of your assignment? We Can Help!”


 market values was first posted on September 13, 2019 at 3:28 pm.
©2019 "Custom Essays Writers". Use of this feed is for personal non-commercial use only. If you are not reading this article in your feed reader, then the site is guilty of copyright infringement. Please contact me at customessayswriters.org

 

“Looking for a Similar Assignment? Get Expert Help at an Amazing Discount!”


 market values was first posted on September 13, 2019 at 8:45 pm.
©2019 "nursing Writers". Use of this feed is for personal non-commercial use only. If you are not reading this article in your feed reader, then the site is guilty of copyright infringement. Please contact me at admin@customessayswriters.org

 

"Are you looking for this answer? We can Help click Order Now"